23-04-2019
Sukces członka Zespołu!
Od dnia 23 marca, gdy zakończyła się 146th Audio Engineering Society Convention w Dublinie członek zespołu Laboratorium Akustyki Technicznej, mgr inż. Bartłomiej Chojnacki, obejmuje stanowisko Chair on Europe and International AES SDA.
Reprezentuje grupę ponad 5000 studentów zrzeszonych w Audio Engineering Society jako przewodniczący na regiony europejskie.
AES to największa na świecie organizacja zrzeszająca branżę oraz naukowców z zakresu akustyki i inżynierii dźwięku.
02-04-2019
Kolejne nagrody dla naszych studentów!
Z dumą informujemy że studenci Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej ponownie osiągnęli sukces na międzynarodowym konkursie! Tym razem w ramach Student Design Competition podczas 146th Audio Engineering Society Convention w Dublinie zostały nagrodzone dwie prace dwóch studentów:
SILVER AWARD: Kamil Piotrowski praca pt. „Multichannel control room designing with the help of High-Order Ambisonic microphone”.
BRONZE AWARD: Adam Szwajcowski „Method of Directional Characteristics Compression via 4D Shape Representation”.
Wyjazd studentów odbył się w ramach grantu Najlepsi z Najlepszych 2.0, którego opiekunem jest dr inż. Adam Pilch.
28-03-2019
Nowa ekspozycja w “Galerii przechodnia”
Już od 22 marca br., na ogrodzeniu AGH od ulicy Reymonta, w tzw. “Galerii przechodnia” można podziwiać postery prezentujące wyniki prac zespołów działających w ramach interdyscyplinarnych warsztatów pt.: “Alternatywne Przestrzenie Publiczne Mateczny – Borek Fałęcki”.
Naukowe Centrum Inżynierii Akustycznej koordynowało prace w obrębie naszej uczelni. Studenci Inżynierii Akustycznej AGH, pod opieką dr inż. Agnieszki Ozgi oraz prof. Tadeusza Kamisińskiego, brali czynny udział w pracach na równi ze studentami ASP, PK i UJ.
Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich prac!
28-02-2019
Transmisja z konferencji OSKA 2019
Już 7 marca rozpoczyna się Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków. Wydarzenie, które odbędzie się w ramach targów Digital Stage Europe PRO AUDIO and LIGHT EVENT. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w konferencji jak i całych targach. Aby wziąć udział w obradach OSKA należy zarejestrować się i wykupić bilet na targi.
Dla tych, którzy nie dotrą na wydarzenie zapraszamy do oglądania transmisji fragmentów konferencji na kanale ProperSound. Linki do poszczególnych transmisji zamieszczamy poniżej.
16-1-2019
Konferencja OSKA 2019
Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków OSKA2019 zamknęła rejestrację uczestników. Zgłoszono 97 osób z polski i zagranicy! Samo wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 marca 2019 roku, co zostanie udokumentowane w formie transmisji internetowej.
Zainteresowanych odsyłamy do obejrzenia relacji z poprzedniej konferencji OSKA 2017 oraz zapisu transmisji obrad z jednego dnia OSKA 2018. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na tej stronie.
10-1-2019
Kiedy inżynier spotka artystę
Zapraszamy do obejrzenia ciekawego dokumentu o projekcie gitary modułowej, który realizowany jest w naszym laboratorium przez doktorantkę mgr inż. Monikę Sobolewską pod opieką dra inż. Adama Pilcha. Film do obejrzenia pod tym adresem.
2-1-2019
Oferta pracy dla specjalisty ds. akustyki
Czołowy europejski producent mebli – firma Nowy Styl Sp. z o.o. poszukuje pracownika na stanowisko specjalisty ds. akustyki. Szczegóły w tym dokumencie.
10-12-2018
Najlepsze referaty Sekcji Akustyki Technicznej podczas 59. KSKN AGH
Z przyjemnością informujemy, że podczas obrad Sekcji Akustyki Technicznej, gdzie uczestniczy nasze koło naukowe, przyznano trzy nagrody dla najlepszych prac. Pierwsze miejsce z referatem “Kompensacja przesunięcia częstotliwości próbkowania w sygnałach audio próbkowanych niezależnymi zegarami” zajął Mieszko Fraś. Drugie miejsce dla Adama Szwajcowskiego za pracę “Częstotliwość jako czwarty wymiar – koncept reprezentacji przestrzennych charakterystyk częstotliwościowych” a trzecie miejsce przyznano Mateuszowi Guzikowi za prezentację tematu “Zamek głosowy – system rozpoznawania mówcy”.
Nagroda została przyznana przez komisję składającą się z: prof.dr hab. inż. Tadeusz Kamisiński, dr inż. Adam Pilch, dr. inż. Jarosław Rubacha, mgr. inż. Katarzyna Baruch, mgr inż. Aleksandra Majchrzak.
Ze zwycięskimi prezentacjami można zapoznać się zapisie transmisji na platformie YouTube:
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
3-12-2018
Zapraszamy na obrady Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH
Już w najbliższy czwartek (6. grudnia 2018) w budynku Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie odbędą się obrady w sekcji Akustyki Technicznej w ramach 59. Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH. Podczas obrad zostaną zaprezentowane wyniki prac członków Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej, działającego przy naszym Laboratorium. Zapraszamy do uczestnictwa osobistego (wydarzenie jest otwarte i bezpłatne) bądź do oglądania planowanej transmisji na żywo na platformie YouTube. Więcej informacji na bieżąco jest publikowane w odpowiednim wydarzeniu na Facebooku.
22-11-2018
Interdyscyplinarne warsztaty naukowe
Dziewięciu studentów Inżynierii Akustycznej Naszego Wydziału, pod opieką dr inż. Agnieszki Ozgi oraz prof. Tadeusza Kamisińskiego, bierze udział w interdyscyplinarnych warsztatach naukowych pt.: “Alternatywne Przestrzenie Publiczne Mateczny – Borek Fałęcki”.
Warsztaty składają się z trzech etapów i rozpoczęły się na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładem wprowadzającym, gdzie powstanie również dziewięć interdyscyplinarnych czteroosobowych zespołów roboczych. W skład zespołów wchodzą studenci Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Górniczo Hutniczej.
Zespoły będą pracować w terenie (“Mateczny – Borek Fałęcki”), w pracowniach projektowych oraz laboratoriach. Całość zakończy się wystawą prac i ogłoszeniem wyników konkursu. Wymienione w tekście uczelnie podpisały porozumienie z Zarządem Zieleni Miejskiej Gminy Miejskiej Kraków w celu realizacji projektu badawczo-naukowego w formie interdyscyplinarnych warsztatów związanych z tworzeniem i propagowaniem zielonych stref odpoczynku i relaksu w przestrzeni miasta Krakowa.
W AGH, projekt koordynowany jest przez Naukowe Centrum Inżynierii Akustycznej.
09-11-2018
Kolejne nagrody na międzynarodowych konferencjach!
Studenci AGH są niesamowici! W ramach dofinansowania uzyskanego w programie Najlepsi z Najlepszych 3.0 studenci uczestniczyli w 145th Audio Engineering Society w Nowym Jorku. W ramach konferencji wzięli udział w konkursach “Student Design Competition” oraz “Student Recording Competition”. Każdy z uczestników został odznaczony nagrodą!
Student Design Competition:
Gold Award: Daniel Krause, „Spectral Contrast Based Feature Extraction Algorithm for Acoustic Event Classification” (opiekun naukowy projektu dr inż. Konrad Kowalczyk).
Silver Award: Adam Szwajcowski, „Design of Harmonic Drum by Means of Shape Optimization” (opiekun naukowy projektu dr inż. Adam Pilch).
Bronze Award: Kamil Piotrowski, „Interactive sound pressure distribution application” (opiekun naukowy projektu dr inż. Adam Pilch).
Student Recording Competition, kategoria Sound for Visual Media:
Bronze Award: Barbara Kapica, „Awareness of the doll”
Laureaci “Student Design Competition” to członkowie Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej, które działa przy naszym Laboratorium Akustyki Technicznej, którego opiekunem jest dr inż. Adam Pilch. Barbara Kapica należy do Koła Naukowego Inżynierii Akustycznej AGH.
26-10-2018
Badania akustyczne w Centrum Kongresowym ICE Kraków
W miniony piątek Stanisław Prostacki, mgr inż. Ola Majchrzak oraz dr inż Jarosław Rubacha z naszego zespołu przeprowadzili badania akustyczne w sali widowiskowej S2 ICE Kraków Congress Centre.
Celem pomiarów było:
– wyznaczenie parametrów akustycznych sali,
– wyznaczenie chłonności akustycznej kurtyny,
– zbadanie zakresu regulacji czasu pogłosu sali z użyciem kotar akustycznych,
– analiza możliwości korekty parametrów akustycznych wnętrza.
Wyniki badań zostaną wykorzystane w studenckich pracach dyplomowych prowadzonych pod opieką naukową dra inż. Jarosława Rubachy.
3-10-2018
Fosa orkiestrowa Opery Krakowskiej
Z przyjemnością informujemy o prowadzeniu prac w Operze Krakowskiej, przy remoncie fosy orkiestrowej. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia wdrożenia opatentowanego przez nasz Zespół wynalazku regulowanej barierki, która koryguje akustykę wnętrza oraz pozytywnie wpływa na propagację dźwięku z fosy orkiestrowej. Patent i wdrożenie wiążą się z tematem pracy doktorskiej mgr inż. Krzysztofa Brawaty realizowanej pod opieką prof. Tadeusza Kamisińskiego.
27-09-2018
Witraże w Kościele Mariackim
Bardzo lubimy wyzwania a takim niewątpliwie jest zaproszenie do prac przy remoncie Kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Jednym z ważnych problemów jest szkodliwe działanie wysokich poziomów dźwięku jaki mogą generować nowe organy na bezcenne witraże. Zostanie przeprowadzona seria badań przy istniejącym instrumencie w celu określenia zaleceń i ewentualnych zabezpieczeń dla zabytków, jakie obecne są w Bazylice.
21-09-2018
Nagroda dla studentów podczas Internoise 2018 w Chickago
Plakat “naszych” studentów Inżynierii Akustycznej: Bartłomieja Chojnackiego, Magdaleny Matys i Kamila Piotrowskiego (pod opieką Bartłomieja Kukulskiego) został wybrany najlepszym plakatem na największej międzynarodowej konferencji akustyków i inżynierów zwalczania hałasu, Internoise 2018 w Chicago. Wyjazd finansowany w ramach grantu z projektu Najlepsi z Najlepszych 2.0 dla Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej pod kierownictwem dr. inż. Adama Pilcha. Co warte szczególnej uwagi: nagroda nie ma wymiaru studenckiego, a ogólnokonferencyjny!
07-09-2018
Otrzymane dofinansowanie NCBiR
Bardzo nam miło, że pierwsza informacja po przerwie wakacyjnej jest tak pozytywna. Złożony wniosek w ramach Poddziałania 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki” POIR w 2018 r., Wspólne Przedsięwzięcie INGA pt.: “Opracowanie rozwiązań technicznych umożliwiających tłumienie hałasu z obiektów sieci gazowej” przez konsorcjum Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz AGH w Krakowie został wybrany do dofinansowania. Wnioskowana kwota dofinansowania w wysokości 1 066 350 PLN zostanie przeznaczona na wykonanie badań hałasu tłoczni gazu, opracowanie modeli numerycznych służących do modelowania zjawisk tłumienia i ekranowania przy wykorzystaniu kryształów sonicznych. Następnie zostanie przygotowany prototyp bariery akustycznej w warunkach operacyjnych. Termin realizacji to 45 miesięcy.
25-07-2018
Gitara modułowa
W naszym laboratorium prowadzone są prace nad rozpoznaniem mechanizmów generowania dźwięku przez gitary akustyczne oraz badania wpływu poszczególnych jej elementów na brzmienie instrumentu. Monika Sobolewska w ramach pracy magisterskiej prowadzi unikatowe badania akustyczne przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanej gitary, która daje możliwość wymiany poszczególnych jej elementów. Więcej o projekcie podano w relacji TVP lub na blogu naukowym AGH.
19-07-2018
“Podsłuchiwanie” hipopotamów
Na początku tego roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w nietypowej próbie rejestracji odgłosów wydawanych przez hipopotamy w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. W zakresie działania naszego Laboratorium była rejestracja dźwięków pod wodą, przy użyciu hydrofonu Relację z tej akcji można obejrzeć na kanale popularnonaukowym ProperSound:
11-07-2018
Konsorcjum Laboratoriów Wibroakustycznych – Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej
Mamy zaszczyt poinformować, że dzięki wsparciu Władz Uczelni oraz zaangażowaniu Kierownika naszego zespołu – prof. Tadeusza Kamisińskiego, staliśmy się członkiem konsorcjum naukowego laboratoriów wibroakustycznych.
Umowa została zawarta pomiędzy 9 ośrodkami: Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Politechniką Warszawską, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Rzeszowskim, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Politechniką Śląską oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Celem zawiązanego konsorcjum jest wpisanie planowanych, skoordynowanych przedsięwzięć pn. “LWA_Net Sieć LAboratoriów Wibroakustycznych” na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej.
04-07-2018
Akustyka w Onet Rano
Problem hałasu w naszym otoczeniu jest coraz częściej dostrzegany przez ogólnopolskie media. Tym razem mgr inż. Marcin Zastawnik, członek naszego zespołu, wziął udział w programie Onet Rano, gdzie bardzo przystępnym językiem przekazał wiele istotnych informacji o szkodliwości hałasu, jego wszechobecności i wpływie na nasze życie. Zapraszamy do obejrzenia materiału pod tym adresem
26-06-2018
Filmy – Akustyka małych pomieszczeń
Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów, zrealizowanych z pomocą Laboratorium Akustyki Technicznej KMiW oraz Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej dotyczących akustyki małych pomieszczeń.
Pierwszy film dotyczy modów drgań własnych pomieszczenia oraz sposobów radzenia sobie z problemami w zakresie niskich częstotliwości:
Drugi film przedstawia sposób przygotowania podstawowej adaptacji akustycznej pomieszczenia odsłuchowego:
11-04-2017
OSKA 2017 Ogólnopolska Studencka Konferencja Akustyków
W dniach 31 marca do 2 kwietnia nasze Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej przy współpracy ze Studenckim Kołem Akustyków UAM w Poznaniu zorganizowali 4. Ogólnopolską Studencką Konferencję Akustyków. Harmonogram wydarzenia i inne informacje o nim można znaleźć na stronie www.oska2017.agh.edu.pl, a krótką relację z wydarzenia można obejrzeć na nagraniu poniżej:
Nagrody otrzymali:
SESJA REFERATOWA
I miejsce: Dominik Szymaniak: Implementacja metody źródeł pozornych w środowisku graficznym.
II miejsce: Maciej Blaszke, Szymon Zaporowski, Adam Kurowski: Analiza nagrań ruchu drogowego w kontekście klasyfikacji typu pojazdu.
III miejsce: Rafał Bielas: Wpływ materiałów dźwiękoaktywujących na hipertermię ultradźwiękową.
Wyróżnienie: Monika Sobolewska: Analiza możliwości zwiększenia mocy akustycznej klasycznej gitary lutniczej z wykorzystaniem modelowania numerycznego.
Nagroda publiczności: Zbigniew Łatka: Parametryczno-statystyczny syntezator mowy.
SESJA PLAKATOWA
2 równoważne nagrody:
Szymon Zaporowski, Adam Kurowski, Maciej Blaszke: Zastosowanie sieci neuronowych w cyfrowej syntezie dźwięku.
Damian Koszewski, Dawid Weber: rzykład zastosowania przetworników piezoelektrycznych do stworzenia elektronicznych padów na platformie sprzętowej Arduino.
KONKURS
Współczynnik pochłaniania dźwięku materiałów konferencyjnych oszacowała najlepiej: Zuzanna Kusal
24-03-2017
57 Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego prezentacje z Sekcji Akustyki Technicznej
Końcem ubiegłego roku na AGH w Krakowie odbyła się Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, w którym swoje obrady przeprowadziło Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej pracujące w ramach naszego Laboratorium. Osoby zainteresowane prezentacjami z obrad tej sesji odsyłamy na zaprzyjaźniony kanał YouTube.
Zachęcamy także do subskrypcji tego kanału, jeżeli interesują się Państwo akustyką.
19-02-2017
Niespotykany na skalę światową eksperyment!
W Komorze Bezechowej Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH przeprowadzono niespotykany na skalę światową eksperyment. Zarejestrowano w niej odgłosy niemowląt karmionych piersią. To wszystko zostało wykonane we współpracy naszego doktoranta Marcina Zastawnika i doktorantki Uniwersytetu Jagiellońskiego Anny Kotlińskiej. Efektem jest ponad pięciominutowy film na YouTube, który prezentuje efekty ich prac wraz z komentarzem profesjonalnej laktatorki, którą jest Anna.
Warto wspomnieć, że badania są na tyle ciekawe, że rozważane jest wnioskowanie o grant w tej tematyce. Zainteresowane firmy i organizacje zapraszamy do kontaktu.
11-01-2017
57 Konferencja Studenckich Kół Naukowych – Sekcja Akustyki Technicznej
Zapraszamy do obejrzenia ekspresowej relacji z 57 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH, na której studenci Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej działającego w ramach naszego Laboratorium, przedstawiali postępy prac nad swoimi badaniami. Na tym samym kanale YouTube będą także publikowane prezentacje wygłoszone podczas obrad.
14-12-2016
Audio Video Show 2016 a akustyka pomieszczeń
Zapraszamy do obejrzenia filmu naszego doktoranta, który poszukiwał adaptacji akustycznych na największych polskich targach audio-wideo. Czy je znalazł? Jak się tłumaczyli ci co jej nie robią? Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji:
07-06-2016
Seminarium „Akustyka, meble i wnętrza”
W dniu 21 maja 2016 w budynku D-1 odbyło się ciekawe interdyscyplinarne Seminarium pod nazwą „Akustyka, meble i wnętrza”. Wydarzenie zgromadziło naukowców, studentów oraz przedstawicieli firm zajmujących się wdrażaniem rozwiązań akustycznych w nowych technologiach meblarskich. Był to jeden z wielu akcentów działalności prowadzonej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki związanej z projektowaniem akustyki wnętrz oraz wyposażenia wspomagającego komfort akustyczny w miejscu bytowania człowieka. Przy tej okazji zaprezentowano wyniki badań zrealizowanego programu badawczego „Pasywne akustycznie materiały do produkcji mebli” prowadzonego przez konsorcjum uczelni i producentów mebli. Seminarium towarzyszyła też wystawa „akustycznych” mebli biurowych produkowanych przez firmę BeJot Sp. z o. o., która sfinansowała przedsięwzięcie. Podczas wydarzenia zaprezentowano także nową publikację pt.: „Właściwości akustyczne materiałów stosowanych w meblarstwie”.
Komitetem Organizacyjnym kierował prof. Tadeusz Kamisiński. Pozostały skład komitetu organizacyjnego:
♦ Katarzyna Owsianna
♦ Marcin Zastawnik
♦ Adam Pilch
♦ Katarzyna Baruch
♦ Artur Flach
♦ Jarosław Rubacha
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia:
16-02-2016
Studencka Konferencja Kół Naukowych – Sekcja Akustyki Architektonicznej
W grudniu zapraszaliśmy na 56 Studencką Konferencję Kół Naukowych AGH. Teraz zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z tego wydarzenia 🙂 Na tym samym kanale YouTube publikowane są także nagrania z wybranych prezentacji przedstawionych podczas obrad w Sekcji Akustyki Architektonicznej.
05-12-2015
Studenckie Spotkanie Architektury z Akustyką – część 1: Fundamenty Akustyki
Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej serdecznie zaprasza na pierwsze z cyklu spotkań poświęconych akustyce w architekturze, które odbędzie się 12 grudnia (sobota) w budynku D-1 w sali 104.Spotkania, w zależności od tematu, będą miały formę prelekcji, seminarium bądź dyskusji. Ich głównym celem będzie zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami akustyki oraz pokazanie jak bardzo wiedza w zakresie akustyki jest potrzebna podczas projektowania różnego rodzaju wnętrz (zarówno tych o akustyce kwalifikowanej jak i niekwalifikowanej).Szczegółowy opis spotkania oraz wszelkie dodatkowe informacje zamieszczone są na stronie.
04-12-2015
56 Konferencja Kół Naukowych AGH
Już w najbliższy czwartek (10 grudnia) odbędzie się po raz 56. Konferencja Kół Naukowych AGH pionu Górniczego. Wszystkim zainteresowanym szczególnie polecamy Sekcję Akustyki Technicznej (sala WA-2, bud. D-1), podczas której prelegenci zaprezentują nietuzinkowe i szalenie ciekawe zagadnienia z dziedziny akustyki. Lista tematów:♦ Numeryczne modelowanie pomieszczenia odsłuchowego w zakresie niskich częstotliwości.
♦ Analiza nagrań źródeł dźwięku generujących niskie poziomy ciśnienia akustycznego.
♦ Parametry akustyczne opakowań cukierków.
♦ Wykorzystanie metody dwukierunkowego śledzenia ścieżki w symulacjach akustyki.
♦ Konstrukcja dwudrożnego zestawu głośnikowego.
♦ Kamera akustyczna.
♦ Bezprzewodowy system pomiarowy do badania przyspieszeń pojazdów mechanicznych.
♦ Analiza możliwości modelowania numerycznego w optymalizacji ustrojów rozpraszających dźwięk.
♦ Wpływ wybranych parametrów odsłuchu na jakość wykonania muzyki.
♦ Weryfikacja metody tomatisa dotyczącej lateralizacji słuchowej muzyków.
♦ Analiza akustyczna pomieszczeń ze sklepieniem kolebkowym.
♦ Akustyka kasków motocyklowych.
♦ Projekt parametrycznej struktury dźwiękochłonnej.
Streszczenia referatów można znaleźć tutaj.
25-11-2015
Artykuł o Laboratorium Akustyki Technicznej w LS&I
Zapraszamy do przeczytania artykułu o naszym Laboratorium, który pojawił się we wrześniowym numerze magazynu Live Sound & Installation.
30-10-2015
Sala koncertowa w wodzie?!
Zapraszamy do posłuchania wideorelacji Marcina Zastawnika z koncertu muzyki klasycznej i etnicznej transmitowanego pod powierzchnię wody basenu AGH. To nietypowe przedsięwzięcie miało miejsce 16 października w ramach międzynarodowej konferencji „aXes – Triduum Muzyki Nowej: Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka”.
14-10-2015
Koncerty muzyczne w niecodziennych i nietypowych miejscach!
15 i 16 października w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędą się koncerty muzyczne w ramach międzynarodowej konferencji „aXes – Triduum Muzyki Nowej: Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka”. W tegorocznej edycji, Akademia Muzyczna w Krakowie skoncentrowała się na aspekcie przestrzennym i akustycznym muzyki zapraszając do współpracy zespół profesora Tadeusza Kamisińskiego z Laboratorium Akustyki Technicznej AGH (Katedry Mechaniki i Wibroakustyki). Owocem współdziałania AM i AGH będzie seria unikatowych koncertów, podczas których słuchacze będą mogli doświadczać muzyki w specjalnie przygotowanych skrajnych warunkach akustycznych.Pierwszy z koncertów odbędzie się 15 października (czwartek) o godz. 21:00 w komorze bezechowej i pogłosowej AGH (budynek D-1). Ideą tego koncertu będzie zaprezentowanie słuchaczom tych samych utworów w diametralnie rożnych przestrzeniach akustycznych – pozbawionej pogłosu komorze bezechowej oraz specjalnej komorze posiadającej wysoki czas pogłosu. Pracownicy AGH przybliżą słuchaczom specyfikę miejsca oraz wyjaśnią założenia tego eksperymentu akustycznego.16 października (piątek), także o godz. 21:00, odbędzie się kolejny koncert na pływalni AGH (ul. Jana Buszka 4). Tym razem będzie to z jedno z najbardziej wyczekiwanych przez publiczność wydarzeń. Pierwszy w Polsce koncert z muzyką graną na żywo i transmitowaną pod powierzchnię wody za pomocą specjalnych głośników. Słuchacze, aby wysłuchać koncertu, będą musieli zanurzyć się pod powierzchnię wody. Dodatkowo na trybunach publiczność będzie mogła odsłuchiwać podwodny koncert na słuchawkach. Transmisja będzie możliwa za pomocą hydrofonu – specjalistycznego mikrofonu służącego do odbierania dźwięków rozchodzących się w wodzie.Patronat nad konferencją objął Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dr hab. Zdzisław Łapiński oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. Tadeusz Słomka. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, ilość miejsc jest jednak ograniczona. W przypadku koncertu na Basenie AGH obowiązują stroje kąpielowe (obowiązkowe także czepki).
16-03-2015
Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej świętuje 10-lecie swojej działalności!
Koło Naukowe Akustyki Architektonicznej (Wibroakustyki Budowli do października 2014 r.) zostało powołane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki decyzją Rektora prof. dr. hab. inż. Andrzeja Łędzkiego w dniu 21.02.2005 pod opieką dr. inż. Tadeusza Kamisińskiego. A zatem Koło działa już dziesięć lat. W tym czasie zarejestrowano 301 członków, wygłoszono 326 referatów na sesjach studenckich i konferencjach naukowych. Uczestniczono w wielu prestiżowych pracach i ekspertyzach akustycznych, takich jak: renowacja sali Opery Lwowskiej, modernizacja Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie czy przebudowa i rozbudowa Teatru Capitol we Wrocławiu. Działalność Koła zaowocowała stałą współpracą z wieloma jednostkami kultury i nauki. Wśród licznych Wychowanków Koła są obecni pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Mechaniki i Wibroakustyki, którzy w ten sposób kontynuują nabytą pasję. Chętnie mówimy też o naszych starszych Kolegach, którzy obecnie zajmują eksponowane stanowiska w kraju i za granicą.
04-03-2015
Akustyka Architektoniczna – wykład specjalny
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład pana Mikołaja Jarosza – przedstawiciela firmy Ecophon. Odbędzie się on w ramach przedmiotu Akustyka Architektoniczna 11 marca (środa) o godzinie 14:30 w budynku D-1 s 103.
22-12-2014
Wesołych Świąt!!!
16-12-2014
Koncert tygodnia
To już chyba ostatnia możliwość, żeby w tym roku posłuchać dobrej muzyki w dobrym miejscu.
W najbliższą niedzielę w ICE w Krakowie odbędzie się koncert Mesjasza G.F. Haendla. Myślę, że utworu nie trzeba nikomu reklamować – mogę jedynie ostrzec, że Alleluja nie kończy utworu, a wieńczy drugą część. Później jest jeszcze całkiem spoko słuchania niezmiennie pięknej muzyki. Bo Alleluja nie jest dlatego znana, że w pozostałych częściach nie ma czego słuchać. Mistrzowskie przeplatanie partii solowych, zespołowych i chóralnych, piękna melodyka i harmonia sprawia, że utworu aż chce się słuchać.Wykonawcy z Krakowa (Capella Cracoviensis) zaprosili do tego wykonania samą śmietankę solistów Europejskich, więc jakość interpretacji jestem spokojny (nie tylko dlatego, że na klawesynie zagra Marek PILCH).
Miejsce: Sala S1 Centrum Kongresowego ICE w Krakowie Data: 2014-12-21 (niedziela), godz. 18:00 Wykonawcy: Capella Cracoviensis aRepertuar: G.F. Haendel, Mesjasz
serdecznie zapraszam, Adam Pilch
11-12-2014
Koncert tygodnia
W tym tygodniu jest jeszcze jedna z ostatnich okazji, żeby posłuchać muzyki „nieświątecznej”. Proponuję, jako równowagę do wszechobecnego „white Christmas” koncert w Częstochowie. Jutro (piątek 12.12.2014) o godzinie 19:00 odbędzie się koncert Instytutu Muzyki im. Jana Długosza w Częstochowie. Szczególnie chciałbym polecić koncert Poulenca – niby muzyka dosyć nowa, ale zawsze warta posłuchania. Szczególnie dlatego, że głównym wykonawcą będzie Jakub Brawata, czyli brat mgr inż. Krzysztofa Brawaty, doktoranta z LAT. Miejsce: Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej Data: 2014-12-12 (piątek), godz. 19:00 Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Instytutu Muzyki Akademii im. Jana DługoszaRepertuar:Michał Grotecki – Strumień życia PRAWYKONANIE Francis Poulenc – Concert champ?tre, Hector Berlioz – Les nuits d’été op. 7Wojciech Dankowski – Missa E minorBilety: 15-30zł
zapraszam serdecznie, Adam Pilch
04-12-2014
Pomiary w ICE Kraków
Krakowscy melomani wiedzą, że izolacyjność akustyczna fasady w obiektach muzycznych jest czasem ważniejsza niż adaptacja akustyczna wnętrza sali. Parametr ten ma szczególne znaczenie w obiektach zlokalizowanych w centrum miasta, gdzie ruchliwe skrzyżowania są źródłem hałasu przeszkadzającego w trakcie słuchania muzyki.Załoga LAT wraz z Kołem naukowym Akustyki Architektonicznej została zaproszona do współpracy przy weryfikacji parametrów akustycznych fasady i drzwi sal audytoryjnych w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Z uwagi na istnienie w obiekcie ok. 700 drzwi, badania takie wykonywane są tylko dla reprezentatywnych przegród, uznając że stwierdzenie poprawności montażu pozwoli na osiągniecie powtarzalności parametrów akustycznych drzwi. Część badań wykonaliśmy w poniedziałek 2014-12-01. Pomiary fasady zostały wykonane z wykorzystaniem hałasu ulicznego przy wykorzystaniu siedmiu mikrofonów usytuowanych po obu stronach przegrody. Przy pomiarach izolacyjności akustycznej drzwi, większość czasu spędziliśmy w przedsionkach prowadzących do sal S1 i S2, które mogą stanowić wzorcowe rozwiązanie, w salach koncertowych. Wyposażenie wewnątrz przedsionków w materiał o znacznej chłonności akustycznej, ogranicza propagację hałasu oraz wyostrza zmysł słuchu przed wejściem do sali koncertowej. Zapraszamy do galerii, gdzie zamieściliśmy kilka zdjęć z poniedziałkowych pomiarów.
03-12-2014
Koncert tygodnia
Szanowni Państwo,Trudny wybór w tym tygodniu. Niestety nie z nadmiaru, ale raczej z braku ciekawych propozycji w okolicy w tym tygodniu. Jasne, Balet Moskiewski zawsze warto zobaczyć (w piątek 5 grudnia w ICE), bo trzeba przyznać, że tańczą o klasę lepiej niż znane mi inne balety (widziałem ich w Operze w Odessie – muzyka do baletu grała z trzeszczących głośników koło sceny, więc nie wypowiadam się o akustyce tamtego obiektu) ale bilety pewnie swoje kosztowały, a i tak się już skończyły. Ciekawe, że im droższe bilety, tym trudniej je dostać. Chyba wystarczy zrobić wysokie ceny, a koncert robi się z automatu prestiżowy.Proponuję więc tym razem wycieczkę do Sali Koncertowej Polskiego Radia, czyli Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W moim subiektywnym odczuciu, trudno znaleźć w Polsce salę o lepszej akustyce – bardzo dobre otaczanie i siła dźwięku, oraz zrównoważone pierwsze odbicie.Koncert jest jazzowy, więc może trudno będzie usłyszeć wszystkie niuanse akustyki wnętrza, ale za to bardzo dobry skład – Michał Tokaj Trio, czyli lider z Michałem Barańskim i Łukaszem Żytą. Klasyczny skład trio, przemyślane dźwięki i nienachalne współbrzmienia. Miejsce: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie Data: 2014-12-09 (wtorek), godz. 20:30 Wykonawcy: Michał Tokaj trio (Tokaj, Barański, Żyta)
Bilety: 50zł
zapraszam, Adam Pilch
26-11-2014
Koncert tygodnia
Szanowni Państwo,ICE w Krakowie już zainaugurowane akustycznie – Sinfonietta Cracovia tak się promowała, że chyba każdemu udało się zauważyć, że grali tam koncert 23 listopada. Podobno akustyka wnętrza niezła, tylko nagłośnienie takie sobie…ciągle czekam na własną weryfikację. A jak już jesteśmy przy tym zespole, to polecam zainteresować się cyklem „20 koncertów na 20-lecie”. Uważam świetny pomysł – gratuluję odwagi grania nie tylko w salach koncertowych, ale też w Urzędzie Miasta, czy w Szpitalu. A jutro (czwartek 27) koncert w tramwaju nr 8 (numer boczny RP2050) w godzinach 16-19. Akurat prowadzę wtedy zajęcia, więc się nie wybiorę, a żałuję bardzo. Kolejne koncerty będą zapowiadane na http://sinfonietta.pl/aktualnosci/ i polecam się zainteresować.Inna sala natomiast ciągle czeka na weryfikację odsłuchową. Na razie słyszałem tylko plotki, a chciałbym jakąś opinię z pierwszej ręki. Obok dużej sali koncertowej w NOSPR w Katowicach, znajduje się tam również sala kameralna, która w najbliższym czasie będzie dość gęsto obsadzona. Szczególnie warto zainteresować się koncertem w najbliższy wtorek – Full Drive 3 zagra z Michaelem Stewartem. Może nazwa zespołu nie przemawia do wszystkich, za to nazwiska muzyków (Miśkiewicz, Napiórkowski, Kubiszyn) powinni wszyscy znać. A jeśli ktoś nie zna, to bym bardziej powinien się wybrać, żeby sprawdzić, czy nie warto przypadkiem poznać. Cena biletów uważam nie przeraża (25zł), szkoda tylko, że nie dzieje się to w Krakowie… Miejsce: Sala Kameralna NOSPR w Katowicach Data: 2014-12-02 (wtorek), godz. 19:30 Wykonawcy: Full Drive 3 & Michael „Patches” Stewart
Bilety: 25zł
zapraszam, Adam Pilch
19-11-2014
Koncert tygodnia
Szanowni Państwo,W tym tygodniu szczególnie polecam festiwal Audio Art (www.audio.art.pl)Myślę, że imprezy tego typu mogą być kopalnią pomysłów do własnej pracy…no, może nie do projektowania pomieszczeń, ale jeśli ktoś kiedykolwiek robił muzykę, a już tym bardziej elektronicznie, to powinien się wybrać.Trudno mówić o konkretnych wydarzeniach, bo jest tego dużo, a dla mnie niestety nazwiska nie są zbyt znane.
Jakbym miał na coś iść, to pewnie wybrałbym się na koncert w sobotę do Bunkra Sztuki, gdzie będzie tworzyło kilku Polaków, pan z Berlina (oni są dobrzy nie tylko w elektronicznej muzyce rozrywkowej) i ktoś z Miami (godz. 20:00).Oczywiście w NOSPR dzieje się bardzo ciekawie (A. Scholl nie potrzebuje reklamy i choć może dla niektórych trochę dziwnie słuchać pana, który tak wysoko śpiewa, to i tak warto), ale żeby nie zapraszać ciągle w te same miejsca, proponuję recital w Sali Petrus w Wielkiej Ruinie w opactwie Benedyktynów w Tyńcu w sobotę o 17:00.Marcin Maślak na co dzień działający w Katowicach obiecuje dwa prawykonania kompozycji na gitarę solo. Bardzo jestem ciekawy, jak muzycy rozumieją słowo „fraktal” (tytuł jednego utworu to „Wariacje fraktalne”) i jakie elementy dzieła muzycznego zostały w ten sposób przetworzone? Podobno wykonawca stwierdził, że wnętrze bardzo dobrze pasuje do tego typu muzyki, a tam jeszcze koncertu nie słyszałem. Miejsce: Sala Petrus, Wielka Ruina w opactwie Benedyktynów w Tyńcu Data: 2014-11-22 (sobota), godz. 17:00 Wykonawcy:Marcin Maślak, gitara
Repertuar: Gruck, Robak, Rodrigo, Berkeley… Bilety: Wstęp wolny
zapraszam, Adam Pilch
12-11-2014
Koncert tygodnia
Szanowni Państwo,Jeśli ktoś myśli, że widział już wszystko co można zrobić na gitarze, to zapraszam dziś (środa 12 listopada) na koncert do Florianki. O 19:00 popis swoich umiejętności (i mam nadzieję też muzykalności) da Carlo Marchione. Nie będzie to raczej typowy dla koncertów rockowych performance, ale solidna dawka wirtuozerii powinna się znaleźć. Wstęp wolny, więc tym bardziej warto spróbować.Z wirtuozów w tym tygodniu, będziemy jeszcze gościć Yiruma (fortepian) w ICE 16 listopada (ale znając życie nie będzie już biletów) i Krzysztofa Śmietanę w Filharmonii Krakowskiej. Osiągnięcia tego ostatniego są chyba marzeniem każdego skrzypka, więc może warto posłuchać do czego dążą z taką determinacją?Program w Filharmonii jest dość ambitny do słuchania (i wykonania), ale myślę, że można spróbować swoich sił. Britten jest niby XXwieczny, ale całkiem przyjemny do słuchania. Panufnik jest trochę bardziej skomplikowany, za to Haydn na zakończenie rekompensuje wszystkie skomplikowane przebiegi i harmonie, które były wcześniej. Miejsce: Filharmonia Krakowska Data: 2014-11-14 (piątek), godz. 19:30 Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Michał Dworzyński ? dyrygent, Krzysztof Śmietana ? skrzypce
Repertuar: Benjamin Britten ? Wariacje na temat Franka Bridge?a op. 10 na orkiestrę smyczkowąAndrzej Panufnik ? Koncert skrzypcowyJoseph Haydn ? Symfonia D-dur Hob.I:104 Londyńska Bilety: 25-50zł
zapraszam, Adam Pilch
05-11-2014
Koncert tygodnia
Szanowni Państwo, Muzycznie dzieje się i ciężko się zdecydować gdzie iść na koncert. Powiedzmy, że nie będę przymuszał do odwiedzania koncertów organowych (www.zaduszkiorganowe.pl) choć na dwóch z nich będziemy robić pomiary akustyczne (6 i 8 listopada), co może być dodatkową atrakcją. Zapraszam natomiast do opery – w najbliższy weekend dwa razy grają Kopciuszka. Takie bardzo udane pomieszanie opery i baletu. Operę reprezentuje kompozytor – G. Rossiniego chyba nawet na AGH nie trzeba przedstawiać i partie solowe. Balet (wiem, samo słowo może niektórych odstraszać) jest tutaj podany w bardzo przystępnej formie – piękne stroje i scenografia, znana historia (żeby wszyscy wiedzieli co będzie w następnej scenie) i trochę poczucia humoru.
A jeśli dla kogoś zabraknie biletów (proszę się nie sugerować wpisem o braku biletów na stronie – trzeba zadzwonić i zapytać), to koniecznie musi odwiedzi ICE Kraków w poniedziałek 10 listopada o 13:00, gdzie odbędzie się próba otwarta orkiestry symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Za darmo i może nawet uda się posłuchać dźwięku z kilku punktów?
zapraszam, Adam Pilch
29-10-2014
Profesor nadzwyczajny AGH
Dzisiaj decyzją Rady Senatu AGH dr hab. inż. Tadeusz Kamisiński został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego AGH!!!
27-10-2014
Koncert tygodnia
Zapowiada się XX wieczny tydzień. Chyba w związku z nadchodzącymi świętami dominuje muzyka…ciężka. Nie, nazwijmy ją „dla koneserów”. Albo lepiej – wymagająca całkowitej uwagi od słuchacza – tego się nie da słuchać do kotleta. Powiedziałbym nawet, że ciężko tego słuchać nie na żywo. Tylko odpowiednie wnętrze i odcięcie się od dodatkowych bodźców zewnętrznych pozwala na słuchanie Arvo Pärta (NOSPR w piątek 31.10), czy Andrzeja Panufnika (ECM w Lusławicach w niedzielę 2.11).A jeśli ktoś nie wie, czy muzyka XX wieku jest warta uwagi, proponuję odwiedzić Aulę Floriankę w najbliższy czwartek (30.10). Blisko, darmowy wstęp i studencki klimat, więc w każdym momencie można wyjść, udając, że np. interpretacja danego wykonawcy nie była przekonująca. Wnętrze piękne i akustyka całkiem niezła. Zdecydowanie warto odwiedzić. Miejsce: Aula Florianka (ul. Basztowa) Data: 30 października (czwartek), godz. 19:00 Wykonawcy: Studenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Krakowie
Repertuar: Kompozycje kameralne Bohuslava Martinů Bilety: Wstęp wolny
zapraszam, Adam Pilch
23-10-2014
Dzień Dobry TVN w LAT
Wyremontowana Komora Bezechowa (ze względu na fotogeniczne kliny i atmosferę niezmąconej ciszy 😉 ) cieszy się coraz większą popularnością. Jutro zawita do nas ekipa z Dzień Dobry TVN! Zapraszamy do oglądania, startujemy o 8:00!
19-10-2014
Koncert tygodnia
W tym tygodniu można powiedzieć, że w muzyce króluje jazz. Co prawda 59. Krakowskie Zaduszki Jazzowe dopiero się będą rozkręcać na początku listopada, ale już w niedzielę 19 października jest koncert pilotujący – Nicholas Payton trio zagra w Operze Krakowskiej. Ale nie dajcie się zwieść pozorom – ten pan nie przyjechał, żeby zagrać koncert w Krakowie, tylko w Katowicach. Tamtejszy koncert z NDR Bigband i Urszulą Dudziak w NOSPR z pewnością wywrze większe wrażenie na słuchaczach (nie tylko ze względu na wyższe poziomy dźwięku).Ale żeby się nie powtarzać jeśli chodzi o miejsce, proponuję poczekać na koncert do soboty, kiedy to w Filharmonii Krakowskiej zagra kwartet We4 z orkiestrą Filharmonii. Nazwiska znaczące (nawet jeśli uwzględnić, że Szymanowski to nie ten znany polski kompozytor), program bardzo ciekawy, a skład być może dla niektórych niezwykły. Miejsce: Sala Filharmonii Krakowskiej Data: 25 października, godz. 18:00 Wykonawcy: Zespół We4 (Milewski, Szymanowski, Nadolny, Biskupski) z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej Repertuar: Hancock, Komeda, Chaplin Bilety: 25-50zł
zapraszam, Adam Pilch
15-10-2014
Koncert tygodnia
Szanowni uczestnicy kursu Literatura Muzyczna (i nie tylko), Jako, że zmuszamy was do chodzenia na koncerty (i to w dodatku również muzyki klasycznej), postanowiłem regularnie informować Was o ciekawych wydarzeniach muzycznych w nadchodzącym tygodniu. Wszystkie opinie są bardzo subiektywne, więc jeśli się ktoś nie zgadza, proszę mnie o tym poinformować. Mam nadzieję, że wszyscy się orientują, że w tym tygodniu jest otwarcie Centrum Kongresowego ICE Kraków. Myślę, że warto się przejść i zobaczyć – w sobotę i niedzielę będzie można zwiedzać wnętrze i rozmawiać z architektami. Akustyką pomieszczenia zajmowała się firma Arup Acoustics, więc oczekiwania są ogromne. Natomiast mnie osobiście jakoś nie zachęca koncert, który odbędzie się w czwartek i piątek 16 i 17 października (Zbigniew Preisner).
Znacznie lepiej zapowiada się koncert w najbliższą sobotę w Katowicach – tam również otwarto dużą salę koncertową i również można mieć bardzo duże oczekiwania jeśli chodzi o akustykę (Nagata Acoustic). Dodatkowo orkiestra jest wybitna a program ciekawy. Miejsce: Sala koncertowa NOSPR (Katowice)Data: 18 października, godz. 19:30Wykonawcy: London Symphony Orchestra/Piotr AnderszewskiBilety: od 40-100zł (może jeszcze jakiś został?)
zapraszam, Adam Pilch
13-10-2014
Nowa strona Laboratorium Akustyki Technicznej już dostępna!
Dzisiaj uruchomiliśmy swoją nową stronę internetową – postanowiliśmy odświeżyć nieco jej wygląd i funkcjonalność. Oprócz podstawowych informacji o Laboratorium znajdziecie tu informacje dotyczące różnego rodzaju wydarzeń związanych z działalnością LAT.