Duża komora bezechowa Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest częścią Laboratorium Akustyki Technicznej.
Jest to specjalne pomieszczenie w którym panują warunki pola swobodnego dzięki zastosowaniu na ścianach specjalnych elementów rozpraszająco-pochłaniających.
W komorze możliwe są pomiary laboratoryjne rozproszenia dźwięku, poziomu mocy akustycznej i kierunkowości urządzeń, a także innych pomiarów prototypowych i modelowych. Jest żelbetowym sześcianem o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000 m3). Objętość użyteczna (pomiędzy klinami) to około 342 m3 (6,7 m x 7,1 m oraz 7,2 m wysokość). Masa komory jest szacowana na 500 ton, a sama „kostka” jest posadowiona na wibroizolacji wspartej na 50 sprężynach, które ograniczają przenoszenie ewentualnych drgań z budynku i drogi.
Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze w komorze można poruszać się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami.
Poziom ciśnienia akustycznego tła, zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 dBA (w porze nocnej spada nawet poniżej 0 dBA).
Wewnątrz komory zamontowany jest prototypowy manipulator do pomiaru poziomu mocy akustycznej, którego możliwości zostały rozszerzone o pomiar kierunkowości oraz rozproszenia dźwięku. Podczas pomiarów wykorzystywany jest także stolik obrotowy, umożliwiający obrót badanej próbki z dokładnością 0,01o.
Zestawienie parametrów:
♦ objętość całkowita: ok. 1000 m3;
♦ objętość użyteczna: ok. 340 m3;
♦ masa: ok. 500 000 kg;
♦ 25 kaset wibroizolujących (w każdej 2 sprężyny zderzakowe)
Galeria: